poniedziałek, 19 września 2016

Ranking FIFA

Ranking FIFA a oficjalnie Coca-Cola Men's World Ranking to zestawienie reprezentacji narodowych, które są zrzeszone w Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Choć metoda sporządzania go budzi wiele kontrowersji, jego celem jest jak najbardziej dokładne odzwierciedlenie panującej hierarchii w futbolowym świecie. Pierwsza próbna publikacja rankingu miała miejsce w grudniu 1992 roku, zawierał on tylko zestawienie czołowych drużyn. Na podium tego pierwszego rankingu znalazły się drużyny Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Od sierpnia 1993 roku, co miesiąc (z nielicznymi wyjątkami) publikowany jest ranking zawierający zestawienie wszystkich zespołów należących do federacji. Poniżej znajduje się zestawienie drużyn, które kiedykolwiek znalazły się na podium rankingu FIFA.





Zasady według, których sporządzany jest ranking zmieniały się wielokrotnie, obecnie obowiązuje reforma z 2014 roku, według której ranking publikowany jest również w miesiącu rozgrywania mistrzostw świata. Punkty przyznawane każdemu zespołowi są liczone według prostego wzoru, który jest iloczynem odpowiednich czynników przyznawanych za rezultat meczu, wagę spotkania, siłę przeciwnika oraz siłę konfederacji w ramach, której rozgrywany jest mecz. Do rankingu zaliczane są punkty zdobyte przez każdą drużynę za mecze rozegrane w ciągu 4 lat od daty publikacji rankingu, im jednak wyniki są starsze, tym mają odpowiednio mniejszą wagę do całkowitego wyniku punktowego zespołu.

Poniższa infografika pokazuje jak zmieniało się na przestrzeni lat miejsce Polski w rankingu FIFA, w zależności od selekcjonera reprezentacji.


W notowaniu z listopada 2013 roku Polska zajmowała 78 miejsce, jest to najniższe miejsce reprezentacji Polski w piłce nożnej w historii rankingu FIFA. Najwyższe miejsce polska reprezentacja zanotowała podczas kadencji Leo Beenhakkera oraz Adama Nawałki, było to miejsce 16.

Następna infografika pozwala dokładniej sprawdzić jak zmieniał się ranking FIFA dla Polski podczas kadencji każdego z trenerów. Rozwijana w prawym górnym rogu lista pozwala wybrać selekcjonera.



Ostatnia wizualizacja to ze względu na rozmiary nieco dokładniejszy wgląd w ranking lecz tym razem ze względu na przygotowania reprezentacji Polski do dużej piłkarskiej imprezy oraz jej porażkę lub sukces.



Patrząc na ranking FIFA łatwo zauważyć, że nie jest on idealny. Od eliminacji do EURO 2016 została wprowadzona zmiana, która pomogła uniknąć Francuzom skutków organizacji piłkarskiej imprezy, braku punktów z powodu braku rozgrywania meczów eliminacyjnych. Jego słabe strony doskonale pokazuje niedawne pierwsze miejsce Belgii, zespołu, który na ostatnich dużych imprezach piłkarskich nie doszedł dalej niż do ćwierćfinału lecz świetnie rozgrywał mecze eliminacyjne oraz o wiele mniej znaczące mecze towarzyskie. Warto dlatego spojrzeć na inną ciekawą klasyfikację - ranking Elo, któremu w przyszłości z pewnością poświęcę więcej uwagi. Według mnie jest to bardziej miarodajne zestawienie, np. Belgia w obecnym rankingu FIFA zajmuje 2 miejsce, a w rankingu Elo bliższe rzeczywistej sile zespołu miejsce 14.

Obecne oraz każde inne notowanie rankingu FIFA dostępne jest na tej stronie stronie. Aby dowiedzieć się więcej o zasadach sporządzania rankingu zachęcam do zapoznania się z artykułem w angielskiej wersji wikipedii.
Share:

0 komentarze:

Prześlij komentarz